Om mit arbejde

 konceptet om min arbejder, er min fascination fysiologi ørkenen på både sand, jord og is, med sit store tomme rum af afstande og størrelser af uendelig, og de mange forskellige tørfarver . Hvor den forbigående luftfugtighed henvisningen kun vises så dramatiske som fodspor eller revner, som forstyrrer den visuelle stilhed urørlige zone "

I et forsøg på desertic transskription af disse sensationer på lærredet, og anvendte pigmenter aske er så tørt og kedeligt som ørkenen, og blandingen af ​​akryl bender, både sandet og  iskold tekstur, erfaringerne som stammer fra Atacama-ørkenen og gletschere i Grønland.

Brugen af aske-farvede pigmenter, der er så tørt som ørkensand og akryl bindemiddel, har hjulpet mig med at få en tilsvarende strukturer, der kommer tættere på den virkelige oplevelse.

Mine billeder tager udganspunkt i ørkens- og is landskabs fascinerende dimention, med dens fri tømhed  og  enorme  afstand og farver varationer, dem har jeg oplevet i både i Chile, Afrika og det kolde Grønland.


"La desidratacion de la tierra" 100x80 cm. Akryl maleri, behandler jorden under klima og temperatur forandring.
Atacamas saltsø,Chile